تبلیغات
روانشناسی تربیتی - تسلط در تست زنیAdmin Logo
themebox Logoتاریخ:شنبه 14 آبان 1390-10:01 ق.ظ

نویسنده :بصیره زندکریمی

تسلط در تست زنی

فرآیند رسیدن به تسلط در تست زنی

الف) دروس استدلالی (مثل ریاضی و فیزیك)

یكی از دلایل دلسردی برخی دانش آموزان نسبت به درس های ریاضی و فیزیك، ماهیت این درس­ها و طولانی بودن فرآیند فراگیری آن ها است. معمولاً مشاهده می­شود یك دانش آموز پس از اینكه متن كتاب یا جزوه ای را مطالعه كرد شروع به زدن تست ها می­كند. اما به دلیل اینكه برخلاف توقعش خیلی كند پیش می­رود و اغلب به پاسخ درست نمی­رسد، پس از زدن تعداد كمی تست دوباره به سراغ متن كتاب و جزوه می­رود. بعد از خواندن مجدد آن تست زنی را از سر می­گیرد. ولی باز هم دچار مشكل قبلی می­شود. با تكرار این موضوع ناامید شده و به خود می­گوید:« من استعداد ریاضی و فیزیك ندارم» اما واقعیت چیز دیگری است. به این شخص باید گفت«شما استعداد ریاضی و فیزیك را دارید اما صبر و حوصله ی یك ریاضی دان یا فیزیك دان را ندارید!» ما یقین داریم كه اگر شما مراحل رسیدن به تسلط در تست زنی را بدانید ودر هر مرحله توقع درست و معقولی از خود داشته باشید در نتیجه پله های موفقیت را با صبر و حوصله طی خواهید كرد. این مراحل عبارت اند از:

آموزش با تست: حدود      تست هایی كه در یك مبحث در نظر دارید پاسخ دهید را انتخاب كنید، به طوری كه این  تست ها تقریباً تمامی انواع تست آن مبحث را در برگیرد. در این مرحله نه درصد بگیرید ونه زمان، یعنی اگر تستی را غلط زدیدیا پاسخ گویی به آن طولانی شد نگران و ناامید نشوید. مهم این است كه شما كاملاً با تست ها درگیر شده وتمام تلاشتان را برای پاسخ گفتن به آن ها به كار برید. پاسخ تشریحی هر تست را پس از آنكه دقیقاً روی آن فكر كردیدبلافاصله بررسی كنید. بدین ترتیب روند پاسخ گویی خودتان را بهبود بخشید و سعی كنید در تست های مشابه بعدی، از تجربیات جدیدتان بهر ببرید. این مرحله وقت گیرترین مرحله ازمراحل تست زنی است. تا زمانی كه این مرحله را به اتمام نرسانده اید در وضعیت عدم تسلط به سر می­برید( یعنی اگر در این وضعیت از شما آزمون تستی با شرایط كنكور به عمل آورند) هیچ موفقیتی كسب نخواهیدكرد و توصیه ی ما به شما این است كه تا پایان این مرحله صبور باشید و امیدوار!

افزایش دقت ورسیدن به تسلط نسبی: با گذشت یك یا دوروز از مرحله­ی اول، شروع به پاسخ گویی حدود دیگر تست ها می­نمایید. دراین مرحله درصد می­گیرید اما زمان نمی­گیرید. یعنی دقت در پاسخ گویی و رسیدن به پاسخ صحیح مهمترین هدف این مرحله است معمولاً افرادی كه می­خواهند در این مرحله سرعت عمل داشته باشند دچار عجله در پاسخ گویی شده ودر نتیجه ممكن است بیشتر به پاسخ های غلط برسند.

فراموش نكنید كه زمانی می­توانید سرعت عمل خود را افزایش دهیدكه از دقت خوداطمینان یابید.

برخلاف مرحله ی اول، دراین مرحله پاسخ ها را تست به تست بررسی نكنید، مثلاً هر 10 تست كه زده شد، پاسخ تشریحی آن­ها را به طور كامل مطالعه كنید.همان طور كه ذكر شد در این مرحله گرفتن زمان چندان مهم نیست وتاكید می­كنیم پیش از زدن تست، التزام زمانی برای خود قرارندهید، اما در پایان هر 10تست زمان پاسخ گویی خود را یادداشت كنید. با این كار روند افزایش سرعت عمل خود را نیز بررسی خواهید كرد. اگر بتوانید تا پایان این مرحله تست ها را تقریباً در زمان 5/1 برابر زمان استاندارد كنكور بزنید، پیشرفت خوبی داشته اید.

 با اتمام این مرحله شمابه تسلط نسبی رسیده­اید(یعنی اگر در این وضعیت از شما آزمون تستی با شرایط كنكور گرفته شود، باز هم موفقیت چندانی كسب نخواهید كرد، شاید بعضیها حتی منفی هم بزنند!) توصیه ما به شما این است كه باز هم صبر كنید چیزی نمانده تا موفق شوید.

افزایش سرعت عمل: سرعت عمل در زدن تست های تكراری افزایش می­یابد. حدوداً پس از دو هفته از اتمام مرحله ی دوم،  
تست هایی را كه درمراحل اول ودوم پاسخ داده بودید را دوباره بزنید. در این مرحله موارد زیر رارعایت كنید:

1)هم زمان بگیرید و هم درصد. یعنی دقت و سرعت هر دو در این مرحله مهم­اند.

2)درهرنوبت تست زنی 25 تا 55 تست (بهتر است مطابق تستهای هر درس در كنكور سراسری باشد) را بی وقفه وبدون مراجعه به پاسخ­های تشریحی جواب دهید.

3) در صورتی كه گزینه­ی درست یك تست را از قبل حفظ بودید، باز هم دقت صرف كنید و مجدداً مساله را حل كنید تا به همان گزینه برسید.

4) در پایان پس از چك كردن كلیه­ی جواب ها، پاسخ تستی را كه نزده­اید و یاغلط زده­اید، دوباره و با دقت بخوانید.

5)اگرمكرراً وقت كم می­آورید ویا درصدتان درحد قابل قبولی نیست مرحله­ی دوم را دوباره اجرا كنید. یعنی 10تا 10 تا تست بزنید، درصد بگیرید اما زمان نگیرید.

 6حتماً پاسخ­های خود را در پاسخ برگ و آن هم با مداد معمولی (نه اتود) وارد كنید( نه دراین مرحله ونه در مراحل دیگر به هیچ وجه دركتاب علامت نزنید.)

7)پس از زدن هر 10 تست، نگاهی به ساعت بیندازید و سرعت تست زنی خود را تنظیم كنید.

در پایان این مرحله پیام ما به شما این است« خسته نباشید! حالا می­توانید با خیال راحت در یك آزمون شركت كنید. ولی فراموش نكنید همواره جا برای پیشرفت هست.»

یك سوال مهم:«ممكن است بپرسید« در طول 2 هفته­ای كه قرارنیست از این مبحث تست بزنیم چه باید بكنیم؟» پاسخ ما این است كه « مبحث جدیدی را آغاز می­كنید و آن را نیز تا پایان مرحله ی دوم پیش می­بردید.»

سنجش: هنوز تست­ها را نزده­اید(یادتان هست؟) قبل از آزمون های آزمایشی و یامواقعی كه مبحث مورد نظر را دوره كرده اید
می­توانید از این تست های بكر و دست نخورده استفاده كنید. برای زدن این تست ها، هم زمان بگیرید و هم درصد. هدف در اینجا سنجش آموخته های قبلی است. تستهایی كه در این مرحله می­توانید استفاده كنید، تستهای طرح شده توسط مولف در كتابهای تست و یا كنكورهای آزمایشی موسسات معتبر می­باشد.

آنچه در پایان این مرحله به شما می­گوییم این است:دیگر نگران این مبحث نباشید مباحث بعدی را دریابید.

مرور تست های نشان دار: در هرمرحله تست هایی را كه غلط زده اید ویا نتوانسته اید پاسخ دهید را نشان دار كنید( یعنی علامت بزنید ویا در دفتر رفع اشكال با ذكر اشكال مورد نظر یادداشت كنید) وهر وقت قصد مرور كردن این مبحث را دارید كافی است یك بار تست های نشان دار را مرور كنید. تكرار در دوره كردن این تست­ها مهارت واعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد. در ضمن توصیه می­شود، نكاتی را كه جدید یاد گرفته­اید به دفتر خلاصه­نویسی منتقل كنید. توصیه ی ما این است كه تست های نشان دار چند مبحث را باهم مرور كنید.

« مراحل رسیدن به تسلط در تست زنی»

پله اول: آموزش با تست. ( تست ها را می­زنم- زمان نمی­گیرم- درصد نمی­گیرم)

 

 

پله دوم: افزایش دقت ورسیدن به تسلط نسبی.(دیگر تست ها را می­زنم- زمان نمی­گیرم-درصد می­گیرم)

 

 

پله سوم: افزایش سرعت عمل( بعد ازدوهفته تست های زده شده را دوباره می­زنم-زمان می­گیرم درصد می­گیرم)

 

پله چهارم: سنجش ( باقیمانده تست ها رامی­زنم-زمان می­گیرم-درصد می­گیرم)

 

 

پله پنجم: مرور تست های نشان دار.( با تست های نشان دار چند مبحث دیگر را بررسی می­كنم.)

توجه ! توجه! توجه! مراحل تست­زنی مباحث استدلالی برخی دروس دیگر(مثل ژنتیك در زیست شناسی و محلول­ها وتعادل­های یونی و ثابت تعادل ها در شیمی) نیز همانند فیزیك و ریاضی می­باشد.

ب) دروس استفهامی و تركیبی

در دروس تركیبی و استفهامی(مثل شیمی، زیست­شناسی، دروس عمومی واغلب دروس انسانی) تعداد مراحل رسیدن به تسلط در تست زنی
كم­تر بوده و سریع تر می­توان به این مهارت دست یافت. این مراحل به شرح زیر می­باشد:

1- افزایش دقت و رسیدن به تسلط نسبی: همان طور كه ملاحظه خواهید كرد، در این دسته از دروس مرحله­ی آموزش با تست دیده
نمی­شود. علت این است كه آموزش در این دسته از دروس در هنگام مطالعه ی متن و خلاصه برداری و مرور آن تاحدود بسیار زیادی تكمیل
می­گردد ودر نتیجه مرحله ی آموزش با تست خیلی برجسته و بارز نمی­باشد . معمولاً فراگیرانی كه متن را دقیق و با حوصله خوانده باشند از ابتدا اغلب تست ها را درست پاسخ خواهند داد. لذا اولین مرحله­ی تست زنی این درس ها «افزایش دقت ورسیدن به تسلط نسبی» است . هنگام اجرای این مرحله موارد زیر را رعایت كنید:

1-1) حدود نیمی از تست هایی را كه برای پاسخ گویی درنظر دارید بزنید.( این تست ها همه ی انواع تست مبحثی كه خوانده اید را شامل
می­شود.)

1-2) زمان نگیرید اما حتماً درصد بگیرد.

 1-3) پاسخ تشریحی هر تستی كه پاسخ می­دهید را دقیقاً بررسی كنید( چه آن تست رادرست پاسخ داده باشید وچه غلط حتماً این كار را انجام دهید.)

1-4) تست­های نزده و یا غلط زده را نشان دار كنید.

2-بازبینی دفتر خلاصه­نویسی وبررسی تست های نشان دار: پس از زدن نیمی از تست ها لازم است دفتر خلاصه ی خود را با دیدگاه جدید بازبینی و احتمالاً تكمیل نمایید، زیرا پس از طی مرحله ی اول تعدادی تست كه همانا نقاط ضعف شما هستند نشان دار می­شوند، وباید درجهت برطرف كردن این نقاط ضعف، آن ها را به نوعی در دفتر خلاصه یا رفع اشكال خود وارد نمایید. هدف اصلی این مرحله برطرف كردن نقاط ضعف و هدف كوچك ترمرور مطالب می­باشد.

3- سنجش: نیمی دیگر از تست ها كه باقی مانده است را درزمان استاندارد كنكور بزنید و درصد هم بگیرید. اصولاً اگر مراحل پیشین را درست اجرا كرده باشید در این مرحله درصد بالایی كسب خواهید كرد.

4- دوره ی دفتر خلاصه­نویسی و تست­های نشان­دار: همانند درس های استدلالی( ریاضی و فیزیك) در این دروس نیز هرگاه قصد مروركردن مبحثی را دارید، كافی است دفتر خلاصه و تست های نشان دار را مرور كنید . در اینجا هم توصیه می­كنیم كه تست­های نشان دار و خلاصه ی چند مبحث را با هم مرور كنید.

توجه! توجه ! توجه! هرگز در كتاب تست خود علامت نزنید. هروقت می­خواهید تست بزنید از پاسخ برگ های شبیه كنكورسراسری استفاده كنید.

  « مراحل رسیدن به تسلط در تست زنی در دروس استفهامی وتركیبی»

پله چهارم: مرور تست های نشان دارودفتر خلاصه( تست های نشانه دار چند مبحث را باهم می­زنم).

 

پله اول: افزایش دقت ورسیدن به تسلط نسبی( تست ها را می­زنم، زمان نمی­گیرم، درصد می­گیرم)

 

 

پله دوم: بازبینی دفتر خلاصه وبررسی تست های نشان دار.

 

 

پله سوم: سنجش ( باقیمانده تست ها را می­زنم، زمان و درصد می­گیرم).نظرات() 
What is leg length discrepancy?
شنبه 14 مرداد 1396 11:07 ق.ظ
Awesome! Its in fact remarkable piece of writing, I have got much clear idea regarding from this piece of writing.
https://regeniaosbon.wordpress.com
شنبه 7 مرداد 1396 12:27 ق.ظ
Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you
using for this site? I'm getting fed up of Wordpress because I've had problems with hackers and I'm looking at alternatives for another
platform. I would be awesome if you could point me
in the direction of a good platform.
std test kit
یکشنبه 4 تیر 1396 11:42 ب.ظ
ریشه از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین در آغاز آیا واقعا حل و فصل
بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.

جایی در سراسر جملات شما
در واقع قادر به من مؤمن متاسفانه تنها برای بسیار در حالی که کوتاه.

من با این حال کردم مشکل خود را با
جهش در مفروضات و شما ممکن است را خوب به کمک پر کسانی که شکاف.

اگر شما که می توانید انجام من را قطعا تا پایان
در گم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر