تبلیغات
روانشناسی تربیتی - بلوغAdmin Logo
themebox Logoتاریخ:شنبه 14 آبان 1390-11:07 ق.ظ

نویسنده :بصیره زندکریمی

بلوغ

نحوه صحیح برخورد با فرزندان در سن بلوغ

زمانیکه کودک متولد می شود، پدران و مادران با مشکلات بسـیار زیادی روبرو می شوند، در دوران نـوزادی بـاید نــیمه های شب بیدار شوند و کارهای مربوط به او را انجام دهند،
روزهـای مـدرسه رفتـن هـم چنـدان ســاده نیستند، گاهی اتفاق می افتد که کودک دچار ناراحتی شـده، اصلاً دوست ندارد به مدرسه برود و این والدین هستند که باید از پس روزهایی که دلم نمی خواهد به مدرسه بروم، بر بیاند. با وجود همه این مشلات شاید برخی از افراد تصور کنند که چرا دوران نوجوانی، زمانی که فزرند پا به سن بلوغ می گذارد، سخت تر از سایر دوره های زندگی اوست؟

باید در نظر داشت که این دوران از حساس ترین دوره های زندگی همه افراد به شمار می رود و فرزند شما، هم از نظر فیزیکی و هم از نظر روحی و اخلاقی دچار تغییرات بیشماری می شود. این مرحله برای اکثر خانواده قدری گیج کننده و مشکل آفرین است.

شاید زمانی که صحبت از این دوره زندگی بچه ها به میان می آید، برخی از افراد تفکرات منفی داشته باشند، اما بر خلاف تصور عموم، نوجوان در این دوران دارای انرژی سرشاری شده، فکر می کند، ایده آل گرا می شود، و به دنبال امتیازات مساوی و حقوق مسلم خود بر می آید. در طی این زمان وظیفه والدین است که به فرزند خود کمک کنند تا رشد کرده و خصوصیات غریزی خود در جهت رسیدن به کمال سوق دهد.

درک صحیح دوران بلوغ

خوب سن بلوغ دقیقاً چه زمانی است؟ پاسخی که شما می توانید در برابر این پرسش به فرزند خود بدهید بدین شرح است: این سن در هر فرد متفاوت است. برخی از افراد خیلی سریع بالغ می شوند، عده ای دیر تر و بعضی ها هم به طور متعادل به این سن می رسند. به هر حال همه این دوره ها جزء موردهای طبیعی به شمار می روند.

اما به هر حال خانواده ها باید توان تشخیص کودکی و نوجوانی را داشته باشند. بیشتر افراد این تفاوت را از روی تغییراتی به این شرح متوجه می شوند: رشد سینه ها، شروع عادت ماهیانه، رشد موهای شرمگاهی و صورت. این موارد از جمله مشهود ترین علائم رسیدن به سن بلوغ قلمداد می شوند؛ اما نوجوانان بین سن 10 تا 14 سالگی و شاید کمی کمتر، در دوره بلوغ قرار می گیرند و تغییرات بیشمار دیگری را نیز تجربه می کنند. به مجموعه کل تغییرات جسمی و روحی، "بلوغ" اطلاق می شوند.

اکثراً گزارش می شود که رفتار نوجوانان در این زمان با پدر و مادرها عوض می شود. آنها تمایل پیدا می کنند تا هر چه بیشتر از خانواده های خود جدا شده و مستقل شوند. به همین دلیل تمایل پیدا می کنند تا هر چه بیشتر خودشان را از پدر و مادر خود دور کنند. در این سن اهمیت آنها به دیگران به ویژه هم سن و سال هایشان بیشتر می شود و هر کاری را که آنها انجام می دهند، روی خودشان پیاده می کنند.

آنها خودشان را به شکل های مختلف در آورده و در غالب افراد دیگر می روند. روی این نکته که تا چه حد با هم سن و سال های خودشان تفاوت دارند، توجه بسیار زیادی می کنند و همین امر باعث می شود تا درگیری ها و بحث های بیشتر در خانه بوجود آید.

کله شق بودن

یکی از رایج ترین انواع درگیری هایی که در این سن بوجود می آید، مخالفت مکرر با پدر و مادر است. نوجوانان در این سن قدری سرکش می شوند و در هر مورد با والدین خود مخالفت می کنند. البته نمی توان گفت که همه نوجوانان دچار یک چنین مشکلی میشوند، اما در اکثر موارد این اتفاق روی می دهد. دلیل این امر تغییرات روانی و احساسی در وجود نوجوان ذکر شده است.

به هر حال نوجوانان هر کاری که انجام می دهند، تنها یک هدف را دنبال می کنند و آن هم رسیدن به استقلال است. به این منظور آنها سعی می کنند تا آنجایی که میتوانند خودشان را از خانواده دور کنند. به ویژه بچه هایی که بیش از اندازه به خانواده وابسته هستند، تلاش بیشتری در این زمینه از خود نشان می دهند. آنها این امر را به واسطه نظرهایی مخالف با نظر والدین نشان می دهند و آنچنان که قبلاً با پدر و مادر ارتباط برقرار می کردند، با آنها رابطه برقرار نمی کنند.

همچنان که بزرگتر می شوند، تمایل پیدا می کنند تا نسبت به مسائل مختلف دقیق تر و منطقی تر فکر کنند. آنها در ذهن خود ارزش های اخلافی مختلفی را تعریف میکنند، یک نظام ارزشی جداگانه را برای خود در نظر می گیرند، و راهکارهای پدر و مادر که تا چند وقت پیش برای آنها کارگشا بود، مشکل آفرین جلوه می دهد.

وظیفه پدر و مادر این است که ببیند تا چه حد به فرزند خود فضا می بخشد و به او اجازه می دهد که احساس استقلال پیدا کند. والدین در این زمان باید سوالاتی به این شرح را از خود بپرسند: "آیا بیش از اندازه او را کنترل می کنم؟" و یا "آیا به اندازه کافی به حرف های او گوش می دهم؟" و "آیا به او اجازه می دهم تا نظر های مثبت خودش را در کارها اعمال کند؟"

نکاتی برای تربیت بهتر فرزندان در دوران نوجوانی

دنبال یک طرح کامل برای هدایت صحیح فرزندان خود در این دوران هستید؟ در این قسمت بهترین شیوه های تربیتی را در اختیار شما قرار می دهیم:

آگاهی خود را افزایش دهید

در مورد نوجوانان کتاب های مختلف بخوانید. باید به طور دقیق بدانید که چگونه میتوانید با غرور جوانی برخورد نمایید. تغییر حالات نوجوان در این سن یک امر کاملاً طبیعی است. باید آنقدر آگاهی داشته باشید که بتوانید حالت بعدی فرزند خود را پیش بینی کنید. والدینی که توانایی انجام چنین کاری را داشته باشند به طور حتم برنده میدان خواهند شد، و از سوی دیگر هر چقدر که شما اطلاعات بیشتری داشته باشید، راحت تر می توانید فرزند خود را هدایت کرده و او را در مسیر مناسب قرار دهید.

خیلی زود در مورد سن بلوغ با او صحبت کنید

صحبت کردن در مورد عادت ماهیانه و یا خواب های مرطوب کننده، زمانیکه نوجوان آنها را به خودی خود تجربه می کند، بدان معناست که شما صحبت کردن در مورد این مسائل را قدری دیر شروع کره اید. سوال های ابتدایی نظیر تفاوت میان بدن زن و مرد و اینکه بچه ها از کجا بوجود می آیند را پاسخ دهید، اما باید دقت داشته باشید که اطلاعات اضافی که نمی تواند هیچ کمکی به او کند را نیز در اختیارش نگذارید. فقط به سوالاتشان جواب دهید.

شما فرزند خودتان را بهتر می شناسید و می توانید متوجه شوید که چه زمان شروع به تعریف کردن لطیفه های جنسی می کند و چه زمان توجه او نسبت به ظاهر افراد افزایش پیدا میکند. این موقع زمان بسیار مناسبی است که سوالات خودتان را از او پرسید:

  • آیا  در بدن خود متوجه تغییراتی شده ای؟
  • آیا احساسات تغییر کرده و متوجه بروز احساسات تازه ای شده اید؟
  • آیا گاهی اوقات بدون دلیل احساس ناراحتی می کنی؟

سالانه این کار را انجام دهید تا آنها شما را در جریان تغییراتی که در بدنشان رخ میدهد، قرار دهند. پزشک هم می تواند کودک را آزمایش کند و شما را در جریان روند تغییرات او در یکی و دو سال آینده قرار دهد. آزمایش پزشک می تواند شرایط مناسب را برای شما فراهم آورد تا با فرزند خود در مورد نوجوانی و بلوغ صحبت کنید. هر چقدر که این بحث را به آینده موکول کنید، سوء تفاهم کودک افزایش پیدا کرده و از تغییرات روحی و جسمی که برایش اتفاق می افتد بیشتر رنج خواهد برد.

از این گذشته هر چه زود تر آنها را با این مقوله آشنا کرده و سر صحبت را باز کنید، آنها با چشم های بازتری این دوران را سپری خواهند کرد. به آنها کتاب هایی را در مورد نوجوانی و دوران بلوغ که برای گروه سنی خودشان تالیف شده است، بدهید تا با اطلاعات مفید در این زمینه آشنا شوند. برایشان داستان هایی از دوران نوجوانی خود تعرف کنید. دانستن این مطلب که پدر و مادر هم چنین دورانی را پشت سر گذاشته اند به کودک آرامش بیشتری می دهد.

خودتان را جای او بگذارید

با فرزند در حال رشد خود اظهار همدردی کنید. به او بگویید که کاملاً طبیعی است که قدری مضطرب شود. به او بگویید که کاملاً طبیعی است که یکی از دوستانش امسال به سن بلوغ برسد و دیگر یکی دو سال دیگر.

موضع خود را معین کنید

اگر نوجوان خواست موهایش را رنگ کند، ناخن هایش را لاک بزند، لباس های پانکی بپوشد، پیش از ممنوع کردن این موارد یک بار دیگر در مورد تقاضای آنها فکر کنید. آنها هیچ ابایی از شکه کردن شما ندارند به همین دلیل برای جلوگیری از این امر بهتر است هر چند وقت یکبار به آنها اجازه بدهید تا یکی از موارد مورد علاقه خودشان را انجام دهند. اعتراض را برای کارهایی بگذارید که واقعاً مشکل آفرین هستند مانند: تنباکو، مواد مخدر، الکل.

انتظارات خود را ثابت نگه دارید

نوجوانان معمولاً از انتظاراتی که والدین از آنها دارند، دل خوشی ندارند؛ اما باید بدانند که پدر و مادر آنها را دوست می دارند و برایشان اهمیت و ارزش قائل هستند که یک چنین انتظاراتی را از آنها دارند. زمانیکه نمره خوبی در مدرسه گرفتند، آنها را تشویق کنید، اگر به اصول خانه پایبند بوده و قوانین را رعایت کردند نیز از آنها تقدیر و تشکر نمایید. اگر والدین انتظارات بجایی داشته باشند، نوجوانان هم آنها را رعایت خواهند کرد.

به او آگاهی بدهید و خودتان نیز اطلاعات جدید داشته باشید

دوران بلوغ بیش از هر زمان دیگر نوجوانان را ترغیب به کسب تجربه می کند و این تجربیات شامل موارد خطرناک نیز می شوند. انتظار نداشته باشد که نوجوان هیچ چیز در مورد مشروب، رابطه جنسی، و یا مواد مخدر نداند. پیش از آنکه کودک در معرض یک چنین مسائلی قرار بگیرد، این مسائل را با او در میان بگذارید و خیلی صریح در مورد آنها با او صحبت کنید. با این کار نوجوان در زمان بروز مشکل کاملاً مسئولانه می تواند از خود واکنش نشان دهد. دوستان کودک خود را بشناسید، و همچنین با پدر و مادرهای آنها هم آشنا شوید. گفتگو با والدین آنها می تواند راه حل روشنی را در مقابل شما بگشاید. والدین میتوانند یکدیگر را از فعالیت های مختلف کودکان آگاه کنند بدون اینکه فرزاندانشان احساس کنند تحت کنترل هستند و با این کار محیط پاک و سالمی را برای آنها بوجود آورند.

با علائم خطر آشنا شوید

کمی تغییر و تحول در طی این دوران کاملاً طبیعی است، اما مشکلات حاد و تغییرات مکرر در رفتار نوجوان می تواند حاکی از وجود یک مشکل بزرگ باشد. در صورت بروز علائم زیر می توانید با پزشک متخصص تماس بگیرید:

  • افزایش بیش از اندازه وزن
  • مشکلاتی پیرامون خواب
  • تغییرات سریع و شگرف در اخلاق و روحیات
  • تغییر در انتخاب دوست
  • فرار از مدرسه به طور مکرر
  • افت تحصیلی
  • صحبت کردن درباره خودکشی
  • مشاهده علائم استفاده از تنباکو، الکل، یا مواد مخدر
  • شکستن قوانین حاکم بر جامعه

هر گونه رفتار عجیب دیگری که برای مدت زمانی بیش از 6 ماه باقی بماند، جزء علائم مشکوک محسوب می شود. کمی تغییر کاملاً طبیعی است، اما تبدیل شاگرد اول به تنبل ترین شاگرد کلاس قدری مشکوک است. مشاور مدرسه، روانشان یا متخصص اعصاب و روان می توانند به شما کمک کنند تا بهترین شیوه درمان برای نوجوان را پیدا کنید.

به تنهایی او احترام بگذارید

برخی از والدین با این مورد به سختی کنار می آیند. آنها تصور می کنند که هر کاری که فرزندشان انجام دهد، به هر نحوی که شده به خودشان ارتباط پیدا می کند؛ اما برای اینکه به او کمک کنید تا بتواند پا به عرصه بزرگسالی بگذارد باید قدری به او تنهایی بدهید.

به زبان دیگر اتاق نوجوان و تماس های تلفنی او می توانند کاملاً خصوصی باشند. همچنین نباید انتظار داشته باشید که فرزندتان تمام افکار و تمایلات و فعالیت هایی را که انجام می دهد با شما در میان بگذارد. البته به دلیل مسائل ایمنی باید بدانید که او کجا می رود و مشغول انجام چه کاری است، اما لازم نیست که از کلیه جزئیات مطالب اطلاع داشته باشید. همچنین نباید انتظار داشته باشید که شما را به جمع خودشان دعوت کنند!

ببینید چه چیزی می خواند و نگاه می کند

برنامه های تلویزیونی، مجله، روزنامه، کتاب، اینترنت و ... کودک از منابع بیشماری میتواند اطلاعات بسیار زیادی بدست آورد. نگران نباشید اگر نوجوان شما ساعات طولانی جلوی تلویزیون می نشیند و یا با اینترنت کار می کند. فقط کافی است بدانید که مشغول انجام چه کاری است، و یا با چه کسانی ارتباط برقرار می کند.

قوانین منطقی تعیین کنید

وقت خواب برای نوجوان باید کافی باشد، درست مانند زمان کودکی. زمانیکه کودک با شما صادقانه برخورد میکند، او را تشویق کنید. اگر نسبت به خوابیدن راس ساعت 10 از خود واکنش نشان می دهد، زمان خواب او را به 30/10 افزایش دهید. باید بر روی کارهایی که انجام می دهید یک مرتبه دیگر به طور دقیق فکر کنید و باز اندیشی انجام دهید. شما هم وقتی به سن آنها بوده اید همین مشکلات را با خانواده خود داشتید.

آیا این دوران تمام شدنی است؟

همچنان که کودک در طی دوران بلوغ رشد می کند، شما خودتان به راحتی متوجه افت و خیزهای این دوران خواهید شد. به مرور زمان صاحب فرزندی می شوید که مستقل تر، منطقی تر، و مسئول تر است. بنابراین شعاری که والدین موفق به فرزند خود می دهند را به یاد داشته باشید: "با کمک هم وارد این دوران می شویم و با کمک هم از آن خارج می شویم!"نظرات() 
http://viabiovit.com/viagra-versus-cialis-versus-levitra.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 09:45 ق.ظ

You actually suggested this effectively!
buy viagra online uk cheap is sildenafil generic sildenafil usa cheap viagra online pharmacy how to buy viagra without prescription buy cheap viagra generic online buy viagra in pharmacy online viagra no prescription viagra buy online uk viagra uk buy online
Buy generic cialis
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 08:08 ب.ظ

Really quite a lot of terrific tips!
cialis prezzo in linea basso tarif cialis france click here to buy cialis wow look it cialis mexico generic cialis with dapoxetine cialis price in bangalore effetti del cialis buy cheap cialis in uk online prescriptions cialis pastillas cialis y alcoho
Low cost viagra 20mg
پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 04:44 ق.ظ

Lovely write ups, Cheers.
canadian viagra buy viagra from usa buy viagra online paypal viagra to buy uk best place to buy viagra online buy viagra online prescription buy viagra canadian pharmacy generic viagra uk pharmacy where can i get viagra prescription where can you buy viagra over the counter
Buy generic cialis
جمعه 3 فروردین 1397 07:13 ق.ظ

Really quite a lot of good knowledge!
cialis bula buy cialis online nz cialis prezzo in linea basso cialis generico postepay buy generic cialis i recommend cialis generico cialis generika in deutschland kaufen purchase once a day cialis order generic cialis online cialis e hiv
hack clash royale
دوشنبه 16 بهمن 1396 05:41 ب.ظ
مطمئنا چیز زیادی برای یادگیری در مورد این موضوع وجود دارد. من واقعا تمام نقاطی که شما ساخته اید را دوست دارم.
Nintendo giveaway
جمعه 24 آذر 1396 05:09 ب.ظ
Thanks for finally writing about >روانشناسی تربیتی - بلوغ <Liked it!
cam4 token generator online
دوشنبه 6 آذر 1396 11:51 ب.ظ
اگر قصد دارید برای بهترین مطالب مانند من
فقط یک بار بازدید از این وب سایت همیشه از آنجایی که این ویژگی را می دهد، پرداخت کنید
محتویات، با تشکر
std testing cost
شنبه 13 آبان 1396 06:54 ب.ظ
تلاش خنده دار در آنجا وجود دارد. پس چه اتفاقی افتاد؟ موفق باشید!
std test
شنبه 13 آبان 1396 05:00 ب.ظ
آیا وبلاگ شما صفحه تماس دارد؟ من دارم
مشکل در پیدا کردن آن، اما من می خواهم به شما یک ایمیل ارسال کنید. من برخی از ایده های خلاقانه برای وبلاگ شما دارم
ممکن است علاقه مند به شنیدن باشد در هر صورت، وبلاگ بزرگ و من منتظر دیدن آن در طول زمان گسترش.
best psychic mediums
چهارشنبه 10 آبان 1396 09:31 ب.ظ
سلام، من از طریق پست شما لذت می برم.

من می خواهم یک نظر کوچک برای نوشتن شما بنویسم
std testing near me
سه شنبه 9 آبان 1396 04:37 ب.ظ
چیزهای فوق العاده اینجا من بسیار راضی هستم که مقاله شما را ببینم
خیلی ممنونم و به نظر می رسد که با شما تماس بگیرم
می توانی لطفا برایم یک نامه پست کنی؟
myfreecams token hack
یکشنبه 30 مهر 1396 07:11 ب.ظ
تمام وقت من را به خواندن مطالب کوچکتر که به عنوان
انگیزه آنها را به خوبی روشن کنید، و این نیز با این پست که من هستم اتفاق می افتد
خواندن در این مکان
free std testing near me
دوشنبه 20 شهریور 1396 11:30 ق.ظ
هی، فقط می خواستم به شما سر بزنم.
متن در محتوا به نظر می رسد از صفحه نمایش در فایرفاکس خسته شده است.
من مطمئن نیستم که آیا این یک مسئله قالببندی یا چیزی است که باید انجام شود
با سازگاری با مرورگر، اما فهمیدم که می خواهم پست بگذارم تا شما را مطلع سازم.
طرح خوب است هر چند! امید است مشکلاتت بزودی حل شود.
به سلامتی
cheap phone psychics
دوشنبه 20 شهریور 1396 10:55 ق.ظ
وبلاگ شگفت انگیز! تم شما سفارشی ساخته شده است یا شما دانلود کردید
آن را از جایی؟ یک طراحی مثل شما با چندین adjustement ساده واقعا ساخته شده است
وبلاگ من پریدن از لطفا اجازه دهید من بدانم کجا شما را گرفتی
موضوع. کودوس
cheap telephone psychics
دوشنبه 20 شهریور 1396 09:51 ق.ظ
چطوری من می توانم سوگند یاد کنم که من به این وبلاگ بوده ام
قبل از اینکه پس از بررسی برخی از پست من
متوجه شدم که برای من تازه است. به هر حال، من کاملا خوشحالم که آن را پیدا کردم
و من نشانه گذاری و چک کردن
مکررا!
private std screening
دوشنبه 20 شهریور 1396 09:20 ق.ظ
اگر یکی از آنها باید با بیشترین تکنولوژی روز به روز شود
پس از آن او باید بازدید از این وب سایت و هر روز به روز است.
phone psychic reading
دوشنبه 20 شهریور 1396 08:50 ق.ظ
من حتی نمی فهمم چطور به اینجا رسیدم، اما فرض داشتم این پست یک بار عالی بود.
من نمی دانم شما چه کسی هستید، اما مطمئنا در مورد پرونده ی بلاگر شناخته شده ای خواهید بود
شما قبلا نیستید به سلامتی!
std screening near me
دوشنبه 20 شهریور 1396 01:08 ق.ظ
Aw, this was an incredibly good post. Taking the time and actual effort to
make a superb article… but what can I say… I procrastinate a
whole lot and don't manage to get nearly anything done.
How do you stretch your Achilles?
شنبه 14 مرداد 1396 01:31 ق.ظ
This post is genuinely a nice one it assists new web
visitors, who are wishing for blogging.
chaturbatetokenshack.online
پنجشنبه 12 مرداد 1396 10:18 ب.ظ
After I initially left a comment I seem to have clicked on the
-Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I receive 4 emails with
the same comment. Is there an easy method you are able to
remove me from that service? Many thanks!
Damaris
سه شنبه 10 مرداد 1396 09:45 ب.ظ
I blog quite often and I genuinely appreciate your
content. Your article has truly peaked my interest. I'm going to bookmark your site and keep checking for new details
about once per week. I subscribed to your RSS feed as well.
Valencia
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:27 ب.ظ
Hey there, You have done an incredible job.
I will definitely digg it and personally suggest to my friends.
I'm confident they will be benefited from this site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر