تبلیغات
روانشناسی تربیتی - بلوغAdmin Logo
themebox Logoتاریخ:شنبه 14 آبان 1390-10:07 ق.ظ

نویسنده :بصیره زندکریمی

بلوغ

نحوه صحیح برخورد با فرزندان در سن بلوغ

زمانیکه کودک متولد می شود، پدران و مادران با مشکلات بسـیار زیادی روبرو می شوند، در دوران نـوزادی بـاید نــیمه های شب بیدار شوند و کارهای مربوط به او را انجام دهند،
روزهـای مـدرسه رفتـن هـم چنـدان ســاده نیستند، گاهی اتفاق می افتد که کودک دچار ناراحتی شـده، اصلاً دوست ندارد به مدرسه برود و این والدین هستند که باید از پس روزهایی که دلم نمی خواهد به مدرسه بروم، بر بیاند. با وجود همه این مشلات شاید برخی از افراد تصور کنند که چرا دوران نوجوانی، زمانی که فزرند پا به سن بلوغ می گذارد، سخت تر از سایر دوره های زندگی اوست؟

باید در نظر داشت که این دوران از حساس ترین دوره های زندگی همه افراد به شمار می رود و فرزند شما، هم از نظر فیزیکی و هم از نظر روحی و اخلاقی دچار تغییرات بیشماری می شود. این مرحله برای اکثر خانواده قدری گیج کننده و مشکل آفرین است.

شاید زمانی که صحبت از این دوره زندگی بچه ها به میان می آید، برخی از افراد تفکرات منفی داشته باشند، اما بر خلاف تصور عموم، نوجوان در این دوران دارای انرژی سرشاری شده، فکر می کند، ایده آل گرا می شود، و به دنبال امتیازات مساوی و حقوق مسلم خود بر می آید. در طی این زمان وظیفه والدین است که به فرزند خود کمک کنند تا رشد کرده و خصوصیات غریزی خود در جهت رسیدن به کمال سوق دهد.

درک صحیح دوران بلوغ

خوب سن بلوغ دقیقاً چه زمانی است؟ پاسخی که شما می توانید در برابر این پرسش به فرزند خود بدهید بدین شرح است: این سن در هر فرد متفاوت است. برخی از افراد خیلی سریع بالغ می شوند، عده ای دیر تر و بعضی ها هم به طور متعادل به این سن می رسند. به هر حال همه این دوره ها جزء موردهای طبیعی به شمار می روند.

اما به هر حال خانواده ها باید توان تشخیص کودکی و نوجوانی را داشته باشند. بیشتر افراد این تفاوت را از روی تغییراتی به این شرح متوجه می شوند: رشد سینه ها، شروع عادت ماهیانه، رشد موهای شرمگاهی و صورت. این موارد از جمله مشهود ترین علائم رسیدن به سن بلوغ قلمداد می شوند؛ اما نوجوانان بین سن 10 تا 14 سالگی و شاید کمی کمتر، در دوره بلوغ قرار می گیرند و تغییرات بیشمار دیگری را نیز تجربه می کنند. به مجموعه کل تغییرات جسمی و روحی، "بلوغ" اطلاق می شوند.

اکثراً گزارش می شود که رفتار نوجوانان در این زمان با پدر و مادرها عوض می شود. آنها تمایل پیدا می کنند تا هر چه بیشتر از خانواده های خود جدا شده و مستقل شوند. به همین دلیل تمایل پیدا می کنند تا هر چه بیشتر خودشان را از پدر و مادر خود دور کنند. در این سن اهمیت آنها به دیگران به ویژه هم سن و سال هایشان بیشتر می شود و هر کاری را که آنها انجام می دهند، روی خودشان پیاده می کنند.

آنها خودشان را به شکل های مختلف در آورده و در غالب افراد دیگر می روند. روی این نکته که تا چه حد با هم سن و سال های خودشان تفاوت دارند، توجه بسیار زیادی می کنند و همین امر باعث می شود تا درگیری ها و بحث های بیشتر در خانه بوجود آید.

کله شق بودن

یکی از رایج ترین انواع درگیری هایی که در این سن بوجود می آید، مخالفت مکرر با پدر و مادر است. نوجوانان در این سن قدری سرکش می شوند و در هر مورد با والدین خود مخالفت می کنند. البته نمی توان گفت که همه نوجوانان دچار یک چنین مشکلی میشوند، اما در اکثر موارد این اتفاق روی می دهد. دلیل این امر تغییرات روانی و احساسی در وجود نوجوان ذکر شده است.

به هر حال نوجوانان هر کاری که انجام می دهند، تنها یک هدف را دنبال می کنند و آن هم رسیدن به استقلال است. به این منظور آنها سعی می کنند تا آنجایی که میتوانند خودشان را از خانواده دور کنند. به ویژه بچه هایی که بیش از اندازه به خانواده وابسته هستند، تلاش بیشتری در این زمینه از خود نشان می دهند. آنها این امر را به واسطه نظرهایی مخالف با نظر والدین نشان می دهند و آنچنان که قبلاً با پدر و مادر ارتباط برقرار می کردند، با آنها رابطه برقرار نمی کنند.

همچنان که بزرگتر می شوند، تمایل پیدا می کنند تا نسبت به مسائل مختلف دقیق تر و منطقی تر فکر کنند. آنها در ذهن خود ارزش های اخلافی مختلفی را تعریف میکنند، یک نظام ارزشی جداگانه را برای خود در نظر می گیرند، و راهکارهای پدر و مادر که تا چند وقت پیش برای آنها کارگشا بود، مشکل آفرین جلوه می دهد.

وظیفه پدر و مادر این است که ببیند تا چه حد به فرزند خود فضا می بخشد و به او اجازه می دهد که احساس استقلال پیدا کند. والدین در این زمان باید سوالاتی به این شرح را از خود بپرسند: "آیا بیش از اندازه او را کنترل می کنم؟" و یا "آیا به اندازه کافی به حرف های او گوش می دهم؟" و "آیا به او اجازه می دهم تا نظر های مثبت خودش را در کارها اعمال کند؟"

نکاتی برای تربیت بهتر فرزندان در دوران نوجوانی

دنبال یک طرح کامل برای هدایت صحیح فرزندان خود در این دوران هستید؟ در این قسمت بهترین شیوه های تربیتی را در اختیار شما قرار می دهیم:

آگاهی خود را افزایش دهید

در مورد نوجوانان کتاب های مختلف بخوانید. باید به طور دقیق بدانید که چگونه میتوانید با غرور جوانی برخورد نمایید. تغییر حالات نوجوان در این سن یک امر کاملاً طبیعی است. باید آنقدر آگاهی داشته باشید که بتوانید حالت بعدی فرزند خود را پیش بینی کنید. والدینی که توانایی انجام چنین کاری را داشته باشند به طور حتم برنده میدان خواهند شد، و از سوی دیگر هر چقدر که شما اطلاعات بیشتری داشته باشید، راحت تر می توانید فرزند خود را هدایت کرده و او را در مسیر مناسب قرار دهید.

خیلی زود در مورد سن بلوغ با او صحبت کنید

صحبت کردن در مورد عادت ماهیانه و یا خواب های مرطوب کننده، زمانیکه نوجوان آنها را به خودی خود تجربه می کند، بدان معناست که شما صحبت کردن در مورد این مسائل را قدری دیر شروع کره اید. سوال های ابتدایی نظیر تفاوت میان بدن زن و مرد و اینکه بچه ها از کجا بوجود می آیند را پاسخ دهید، اما باید دقت داشته باشید که اطلاعات اضافی که نمی تواند هیچ کمکی به او کند را نیز در اختیارش نگذارید. فقط به سوالاتشان جواب دهید.

شما فرزند خودتان را بهتر می شناسید و می توانید متوجه شوید که چه زمان شروع به تعریف کردن لطیفه های جنسی می کند و چه زمان توجه او نسبت به ظاهر افراد افزایش پیدا میکند. این موقع زمان بسیار مناسبی است که سوالات خودتان را از او پرسید:

 • آیا  در بدن خود متوجه تغییراتی شده ای؟
 • آیا احساسات تغییر کرده و متوجه بروز احساسات تازه ای شده اید؟
 • آیا گاهی اوقات بدون دلیل احساس ناراحتی می کنی؟

سالانه این کار را انجام دهید تا آنها شما را در جریان تغییراتی که در بدنشان رخ میدهد، قرار دهند. پزشک هم می تواند کودک را آزمایش کند و شما را در جریان روند تغییرات او در یکی و دو سال آینده قرار دهد. آزمایش پزشک می تواند شرایط مناسب را برای شما فراهم آورد تا با فرزند خود در مورد نوجوانی و بلوغ صحبت کنید. هر چقدر که این بحث را به آینده موکول کنید، سوء تفاهم کودک افزایش پیدا کرده و از تغییرات روحی و جسمی که برایش اتفاق می افتد بیشتر رنج خواهد برد.

از این گذشته هر چه زود تر آنها را با این مقوله آشنا کرده و سر صحبت را باز کنید، آنها با چشم های بازتری این دوران را سپری خواهند کرد. به آنها کتاب هایی را در مورد نوجوانی و دوران بلوغ که برای گروه سنی خودشان تالیف شده است، بدهید تا با اطلاعات مفید در این زمینه آشنا شوند. برایشان داستان هایی از دوران نوجوانی خود تعرف کنید. دانستن این مطلب که پدر و مادر هم چنین دورانی را پشت سر گذاشته اند به کودک آرامش بیشتری می دهد.

خودتان را جای او بگذارید

با فرزند در حال رشد خود اظهار همدردی کنید. به او بگویید که کاملاً طبیعی است که قدری مضطرب شود. به او بگویید که کاملاً طبیعی است که یکی از دوستانش امسال به سن بلوغ برسد و دیگر یکی دو سال دیگر.

موضع خود را معین کنید

اگر نوجوان خواست موهایش را رنگ کند، ناخن هایش را لاک بزند، لباس های پانکی بپوشد، پیش از ممنوع کردن این موارد یک بار دیگر در مورد تقاضای آنها فکر کنید. آنها هیچ ابایی از شکه کردن شما ندارند به همین دلیل برای جلوگیری از این امر بهتر است هر چند وقت یکبار به آنها اجازه بدهید تا یکی از موارد مورد علاقه خودشان را انجام دهند. اعتراض را برای کارهایی بگذارید که واقعاً مشکل آفرین هستند مانند: تنباکو، مواد مخدر، الکل.

انتظارات خود را ثابت نگه دارید

نوجوانان معمولاً از انتظاراتی که والدین از آنها دارند، دل خوشی ندارند؛ اما باید بدانند که پدر و مادر آنها را دوست می دارند و برایشان اهمیت و ارزش قائل هستند که یک چنین انتظاراتی را از آنها دارند. زمانیکه نمره خوبی در مدرسه گرفتند، آنها را تشویق کنید، اگر به اصول خانه پایبند بوده و قوانین را رعایت کردند نیز از آنها تقدیر و تشکر نمایید. اگر والدین انتظارات بجایی داشته باشند، نوجوانان هم آنها را رعایت خواهند کرد.

به او آگاهی بدهید و خودتان نیز اطلاعات جدید داشته باشید

دوران بلوغ بیش از هر زمان دیگر نوجوانان را ترغیب به کسب تجربه می کند و این تجربیات شامل موارد خطرناک نیز می شوند. انتظار نداشته باشد که نوجوان هیچ چیز در مورد مشروب، رابطه جنسی، و یا مواد مخدر نداند. پیش از آنکه کودک در معرض یک چنین مسائلی قرار بگیرد، این مسائل را با او در میان بگذارید و خیلی صریح در مورد آنها با او صحبت کنید. با این کار نوجوان در زمان بروز مشکل کاملاً مسئولانه می تواند از خود واکنش نشان دهد. دوستان کودک خود را بشناسید، و همچنین با پدر و مادرهای آنها هم آشنا شوید. گفتگو با والدین آنها می تواند راه حل روشنی را در مقابل شما بگشاید. والدین میتوانند یکدیگر را از فعالیت های مختلف کودکان آگاه کنند بدون اینکه فرزاندانشان احساس کنند تحت کنترل هستند و با این کار محیط پاک و سالمی را برای آنها بوجود آورند.

با علائم خطر آشنا شوید

کمی تغییر و تحول در طی این دوران کاملاً طبیعی است، اما مشکلات حاد و تغییرات مکرر در رفتار نوجوان می تواند حاکی از وجود یک مشکل بزرگ باشد. در صورت بروز علائم زیر می توانید با پزشک متخصص تماس بگیرید:

 • افزایش بیش از اندازه وزن
 • مشکلاتی پیرامون خواب
 • تغییرات سریع و شگرف در اخلاق و روحیات
 • تغییر در انتخاب دوست
 • فرار از مدرسه به طور مکرر
 • افت تحصیلی
 • صحبت کردن درباره خودکشی
 • مشاهده علائم استفاده از تنباکو، الکل، یا مواد مخدر
 • شکستن قوانین حاکم بر جامعه

هر گونه رفتار عجیب دیگری که برای مدت زمانی بیش از 6 ماه باقی بماند، جزء علائم مشکوک محسوب می شود. کمی تغییر کاملاً طبیعی است، اما تبدیل شاگرد اول به تنبل ترین شاگرد کلاس قدری مشکوک است. مشاور مدرسه، روانشان یا متخصص اعصاب و روان می توانند به شما کمک کنند تا بهترین شیوه درمان برای نوجوان را پیدا کنید.

به تنهایی او احترام بگذارید

برخی از والدین با این مورد به سختی کنار می آیند. آنها تصور می کنند که هر کاری که فرزندشان انجام دهد، به هر نحوی که شده به خودشان ارتباط پیدا می کند؛ اما برای اینکه به او کمک کنید تا بتواند پا به عرصه بزرگسالی بگذارد باید قدری به او تنهایی بدهید.

به زبان دیگر اتاق نوجوان و تماس های تلفنی او می توانند کاملاً خصوصی باشند. همچنین نباید انتظار داشته باشید که فرزندتان تمام افکار و تمایلات و فعالیت هایی را که انجام می دهد با شما در میان بگذارد. البته به دلیل مسائل ایمنی باید بدانید که او کجا می رود و مشغول انجام چه کاری است، اما لازم نیست که از کلیه جزئیات مطالب اطلاع داشته باشید. همچنین نباید انتظار داشته باشید که شما را به جمع خودشان دعوت کنند!

ببینید چه چیزی می خواند و نگاه می کند

برنامه های تلویزیونی، مجله، روزنامه، کتاب، اینترنت و ... کودک از منابع بیشماری میتواند اطلاعات بسیار زیادی بدست آورد. نگران نباشید اگر نوجوان شما ساعات طولانی جلوی تلویزیون می نشیند و یا با اینترنت کار می کند. فقط کافی است بدانید که مشغول انجام چه کاری است، و یا با چه کسانی ارتباط برقرار می کند.

قوانین منطقی تعیین کنید

وقت خواب برای نوجوان باید کافی باشد، درست مانند زمان کودکی. زمانیکه کودک با شما صادقانه برخورد میکند، او را تشویق کنید. اگر نسبت به خوابیدن راس ساعت 10 از خود واکنش نشان می دهد، زمان خواب او را به 30/10 افزایش دهید. باید بر روی کارهایی که انجام می دهید یک مرتبه دیگر به طور دقیق فکر کنید و باز اندیشی انجام دهید. شما هم وقتی به سن آنها بوده اید همین مشکلات را با خانواده خود داشتید.

آیا این دوران تمام شدنی است؟

همچنان که کودک در طی دوران بلوغ رشد می کند، شما خودتان به راحتی متوجه افت و خیزهای این دوران خواهید شد. به مرور زمان صاحب فرزندی می شوید که مستقل تر، منطقی تر، و مسئول تر است. بنابراین شعاری که والدین موفق به فرزند خود می دهند را به یاد داشته باشید: "با کمک هم وارد این دوران می شویم و با کمک هم از آن خارج می شویم!"نظرات() 
Buy generic cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 08:46 ب.ظ

You said it nicely.!
cialis side effects tarif cialis france no prescription cialis cheap cialis online napol cialis kaufen wo generic for cialis if a woman takes a mans cialis cialis tablets australia cialis tablets australia cialis side effects
buy cialis delhi
پنجشنبه 15 آذر 1397 01:12 ق.ظ

Nicely put, Thanks a lot!
comprar cialis navarr click here to buy cialis cialis tadalafil online cialis side effects cialis generico en mexico generic cialis 20mg tablets cialis official site click here take cialis can i take cialis and ecstasy cialis generisches kanada
Cialis pills
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:56 ق.ظ

Seriously loads of amazing tips!
cialis prices free cialis cialis venta a domicilio cialis coupons prezzo cialis a buon mercato cialis herbs cialis tablets australia cialis tadalafil cialis generico lilly cialis 5mg
Online cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 09:22 ب.ظ

This is nicely put! .
cialis 5 mg buy acquisto online cialis cialis therapie buy generic cialis cuanto cuesta cialis yaho cialis without a doctor's prescription cialis pills price each generic cialis cialis online cialis tablets
Cialis 20 mg
سه شنبه 13 آذر 1397 10:32 ق.ظ

Superb material. Thanks.
price cialis wal mart pharmacy cialis patent expiration fast cialis online cialis generisches kanada canadian discount cialis buy cialis online nz il cialis quanto costa cialis pills price each cialis 200 dollar savings card cialis 5mg prix
Buy cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 10:48 ب.ظ

Regards, A lot of stuff!

cialis online enter site 20 mg cialis cost american pharmacy cialis cialis sans ordonnance comprar cialis 10 espa241a cialis daily new zealand we like it cialis price viagra or cialis cialis 5 mg scheda tecnica we choice free trial of cialis
buy tadalafil online
دوشنبه 12 آذر 1397 10:00 ق.ظ

Nicely put. With thanks!
precios de cialis generico cialis coupons printable dose size of cialis cialis purchasing cialis coupon chinese cialis 50 mg cialis cost get cheap cialis cialis without a doctor's prescription cialis free trial
Cialis pills
یکشنبه 11 آذر 1397 10:16 ب.ظ

Amazing plenty of very good tips.
viagra or cialis generic low dose cialis achat cialis en europe 40 mg cialis what if i take walgreens price for cialis cialis alternative cialis en 24 hora cialis professional from usa buy cialis sample pack tadalafil 20 mg
Cialis prices
یکشنبه 11 آذر 1397 09:21 ق.ظ

Nicely put. Thank you.
generic cialis soft gels cialis 30 day sample cialis side effects dangers cialis taglich cialis from canada canadian cialis cialis name brand cheap weblink price cialis canadian discount cialis click now buy cialis brand
buy tadalafil no prescription
شنبه 10 آذر 1397 10:27 ب.ظ

Very well voiced genuinely. .
calis cialis name brand cheap canadian cialis 5 mg cialis coupon printable price cialis wal mart pharmacy cialis farmacias guadalajara look here cialis order on line ou acheter du cialis pas cher cialis generique cialis 5 mg funziona
Online cialis
شنبه 10 آذر 1397 09:08 ق.ظ

Great posts. Many thanks!
cialis kamagra levitra costo in farmacia cialis cialis patentablauf in deutschland precios de cialis generico generic cialis review uk cialis daily dose generic prezzo cialis a buon mercato cialis generico milano tadalafil 20mg cialis flussig
Buy cialis
جمعه 9 آذر 1397 09:54 ب.ظ

Thanks. Numerous write ups.

cialis generico legalidad de comprar cialis only best offers cialis use cialis online napol weblink price cialis usa cialis online the best site cialis tablets compare prices cialis uk cialis generico en mexico safe dosage for cialis
Cialis 20 mg
پنجشنبه 8 آذر 1397 10:56 ب.ظ

Wonderful facts. Kudos!
we like it cialis soft gel cialis 5 mg schweiz sialis how to buy cialis online usa cialis pills cialis kaufen bankberweisung generic cialis tadalafil cialis patent expiration tadalafil generic we like it cialis price
buy cialis cheap
پنجشنبه 8 آذر 1397 11:36 ق.ظ

Excellent posts. Appreciate it.
buying cialis overnight cialis dose 30mg low cost cialis 20mg we choice free trial of cialis tadalafil safe dosage for cialis cialis en mexico precio how much does a cialis cost how to purchase cialis on line we choice cialis pfizer india
Cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 10:53 ب.ظ

Incredible quite a lot of superb info.
cialis 5 mg scheda tecnica 5 mg cialis coupon printable cialis official site legalidad de comprar cialis cialis alternative how to purchase cialis on line cialis 10mg prix pharmaci cialis therapie 5 mg cialis pharmacie en ligne enter site natural cialis
buy cheap cialis in canada
چهارشنبه 7 آذر 1397 10:54 ق.ظ

This is nicely expressed. !
only now cialis for sale in us does cialis cause gout buy original cialis cost of cialis cvs cialis daily reviews cialis manufacturer coupon buy cialis sample pack i recommend cialis generico cialis generisches kanada cialis sicuro in linea
Buy generic cialis
دوشنبه 9 مهر 1397 05:11 ب.ظ

Whoa plenty of valuable material!
cialis herbs cialis savings card order generic cialis online generic cialis with dapoxetine cialis 5mg prix cialis generico lilly when can i take another cialis cialis billig buy generic cialis cialis et insomni
pharmacy near me
یکشنبه 1 مهر 1397 03:12 ب.ظ

Seriously tons of valuable info!
global pharmacy canada canadianpharmacyusa24h is it legal canada drug pharmacy canadian online pharmacies safe canadian online pharmacies pharmacy near me canadian pharmacy king drugs for sale in uk canadian pharcharmy online24 is trust pharmacy in canada legitimate
http://viagraky.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 10:52 ق.ظ

Truly a good deal of excellent advice!
cialis et insomni free cialis cialis online order a sample of cialis when can i take another cialis cialis coupons printable we use it 50 mg cialis dose prices on cialis 10 mg acheter du cialis a geneve when will generic cialis be available
viagravipsale.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 10:29 ب.ظ

Great facts. Kudos.
miglior cialis generico generic cialis pro opinioni cialis generico cialis online try it no rx cialis safe dosage for cialis cialis 5 mg effetti collateral cialis rezeptfrei sterreich generic cialis 20mg uk cialis online nederland
http://viabiovit.com/viagra-versus-cialis-versus-levitra.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 09:45 ق.ظ

You actually suggested this effectively!
buy viagra online uk cheap is sildenafil generic sildenafil usa cheap viagra online pharmacy how to buy viagra without prescription buy cheap viagra generic online buy viagra in pharmacy online viagra no prescription viagra buy online uk viagra uk buy online
Buy generic cialis
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 08:08 ب.ظ

Really quite a lot of terrific tips!
cialis prezzo in linea basso tarif cialis france click here to buy cialis wow look it cialis mexico generic cialis with dapoxetine cialis price in bangalore effetti del cialis buy cheap cialis in uk online prescriptions cialis pastillas cialis y alcoho
Low cost viagra 20mg
پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 04:44 ق.ظ

Lovely write ups, Cheers.
canadian viagra buy viagra from usa buy viagra online paypal viagra to buy uk best place to buy viagra online buy viagra online prescription buy viagra canadian pharmacy generic viagra uk pharmacy where can i get viagra prescription where can you buy viagra over the counter
Buy generic cialis
جمعه 3 فروردین 1397 07:13 ق.ظ

Really quite a lot of good knowledge!
cialis bula buy cialis online nz cialis prezzo in linea basso cialis generico postepay buy generic cialis i recommend cialis generico cialis generika in deutschland kaufen purchase once a day cialis order generic cialis online cialis e hiv
hack clash royale
دوشنبه 16 بهمن 1396 05:41 ب.ظ
مطمئنا چیز زیادی برای یادگیری در مورد این موضوع وجود دارد. من واقعا تمام نقاطی که شما ساخته اید را دوست دارم.
Nintendo giveaway
جمعه 24 آذر 1396 05:09 ب.ظ
Thanks for finally writing about >روانشناسی تربیتی - بلوغ <Liked it!
cam4 token generator online
دوشنبه 6 آذر 1396 11:51 ب.ظ
اگر قصد دارید برای بهترین مطالب مانند من
فقط یک بار بازدید از این وب سایت همیشه از آنجایی که این ویژگی را می دهد، پرداخت کنید
محتویات، با تشکر
std testing cost
شنبه 13 آبان 1396 06:54 ب.ظ
تلاش خنده دار در آنجا وجود دارد. پس چه اتفاقی افتاد؟ موفق باشید!
std test
شنبه 13 آبان 1396 05:00 ب.ظ
آیا وبلاگ شما صفحه تماس دارد؟ من دارم
مشکل در پیدا کردن آن، اما من می خواهم به شما یک ایمیل ارسال کنید. من برخی از ایده های خلاقانه برای وبلاگ شما دارم
ممکن است علاقه مند به شنیدن باشد در هر صورت، وبلاگ بزرگ و من منتظر دیدن آن در طول زمان گسترش.
best psychic mediums
چهارشنبه 10 آبان 1396 09:31 ب.ظ
سلام، من از طریق پست شما لذت می برم.

من می خواهم یک نظر کوچک برای نوشتن شما بنویسم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکرنمایش نظرات 1 تا 30